Poznanie historii obozu Auschwitz pozwoli Ci zastanowić się, do czego mogą doprowadzić ideologie nienawiści do drugiego człowieka, odbieranie mu jego podstawowych praw.
Wszyscy przecież jesteśmy równi.
Nienawiść nie bierze się znikąd. Zaczyna się od pozornie „niewielkich” działań: uprzedzenia czy stereotypu.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
Auschwitz II-Birkenau, największego z całego kompleksu, utworzonego w 1941 r. na terenie odległej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka, z której wysiedlono polską ludność, a zabrane im domostwa rozebrano. W Birkenau naziści wybudowali też większość urządzeń masowej zagłady.
Plan dnia:
Możliwość udziału w wyjeździe osób powyżej 16. roku życia za pisemną zgodą rodzica/opiekuna prawnego.
Biuro zastrzega sobie możliwość odwołania wyjazdu ze względu na zbyt małą liczbę osób.
Zapisy także pod nr telefonów:
508 122 525
506 134 383
572 136 830
Przykro nam. To był już ostatni termin.
Zapraszamy na inne wyjazdy.
Organizujemy wypady weekendowe, wycieczki szkolne, ferie zimowe. wyjazdy integracyjne oraz wiele innych.
ul. Przemysłowa 19
88-160 Janikowo
Pon-Pt 09.00 – 17.00
Sob 10.00-13.00